Kinezyoloji

Kinezyoloji, kaslarda meydana gelen kasılmaların kontrol altına alınabilmesini sağlayan bir metottur. Kinezyoloji yöntemi içerisinde vücutta belirlenen bir takım kaslara basınç uygulanarak kaslardaki enerji oranları tespit edilmektedir. Kinezyoloji metodu sayesinde vücuttaki enerji tıkanmaları ortaya çıkar ve bu tıkanmalar da metot içerisinde tedavi edilebilmektedir. 

Kinezyoloji tekniği içerisinde pek çok adale testi yapılmaktadır. Bu sayede kaslardaki enerji akışı daha düzenli hale getirilmektedir. Kinezyoloji adale testleri sonrasında hasta kendini daha gevşemiş ve rahatlamış hissedebilmektedir. Kinezyoloji ayrıca vücuttaki kasların çevresel etmenlerden dolayı nasıl etkilendiğini de ortaya çıkartan bir yöntem olarak da bilinmektedir.

 Hem fiziksel problemleri hem de hem de duyulardan kaynaklı olarak meydana gelen dengesiz kas hareketlerini test etmek için Kinezyoloji yöntemi tercih edilmektedir.

Kinezyoloji çeşitleri nelerdir

Kinezyoloji Tekniğinin Amaçları 

 

 • Pek çok sağlık probleminin teşhis edilmesinde kullanılmaktadır. 
 • Sorunlu kas bölgelerinin iyileştirilmesini sağlamak.  
 • Bilinçaltını harekete geçirerek beynin sağlıklı komut vermesini sağlamak 
 • Düşüncelere göre değişkenlik gösteren kasları tespit etmek 
 • Vücutta rahatlamayı sağlamak 
 • Düşük enerji akışını yükseltmek 
 • Vücudun enerji akışını daha düzenli bir hale getirmek 
 • Bilinçaltındaki olumsuzlukları ötelemek 
 • Düşünceler ile birlikte vücudun da sağlıklı olmasını sağlamak 
 • Zayıf olan kasların daha güçlü ve dirençli olmasını sağlamak 
 • Dengesiz kas dağılımlarını azaltmak 
 • Vücut kas yoğunluğunun dengelenmesini desteklemek 
 • Kas kasılmalarının önüne geçmek 
 • Kas krampı ve kas ağrılarını tedavi etmek 
 • Eklem rahatsızlıklarının tedavi edilmesini sağlamak 
 • Kas ve eklem bölgelerinde eksik olan enerjiyi geri kazandırmak 
 • Vücudun sıvı dengesini korumak ve geri kazandırmak 

Randevu ve Diğer Sorularınız İçin Bizi Arayın!

Bizi arayarak izlenmesi gereken süreç hakkında bilgi alabilirsiniz. değerlendirme, özel eğitim, servis ve randevu tamamen ücretsiz, devlet destekli olarak sağlanmaktadır..

Kinezyoloji Çeşitleri Nelerdir?

 • Tüm Kinezyoloji metotlarında ve çeşitlerinde test edilebilirlik oldukça yüksek olduğu için Kinezyoloji tekniği oldukça güvenilirdir. Vücudun durumunu doğru yansıtan Kinezyoloji tekniğinin özellikle sonuçlara bakıldığında %90 oranlarında doğru sonuçlar verdiği ortaya çıkmaktadır.  
   
  Kinezyoloji tekniğinde vücut ile ilgili merak edilen her bilgiye pek çok metot kullanılarak ulaşılabilmektedir. Kinezyoloji tekniğinin her alanda en sık tercih edilen yöntemlerden biri olmasının en büyük nedenlerinden biri de sonuçlara çok kısa süre içinde ulaşılabilmesidir.  
   
  Hem zamandan hem de uygulanabilecek pek çok farklı metot olmasından dolayı hemen her alanda tercih edilmektedir. Kinezyoloji yöntemi diğer klasik yöntemlere oranla tespit edilmeyen pek çok fizyolojik rahatsızlığı da saptayabilmektedir. 

4. Gelişimsel Kinezyoloji  

Bireyin yaşlanmaya bağlı ve fiziksel olarak yaşadığı değişimlerin hareketlerine yansımasını incelemektedir.  

Kinezyoloji işlevleri açısından farklı kategoriler altında incelenmekte ve uygulanmaktadır. Kinezyoloji çeşitleri ise;  

1. Fonksiyonel Kinezyoloji 

Anatomik sistemin işlevsel yapısı içerisindeki hareketleri inceler. 

2. Fizyolojik Kinezyoloji  

Bireyin hareketi sırasında oluşan hem biyolojik hem de biyokimyasal nedenleri incelemektedir.  

3. Psikolojik Kinezyoloji  

Bireyin kişilik özelliklerini ve iletişimi ile vücut imajlarını ile olan ilişkilerin yansımalarını incelemektedir.  

5. Adli Kinezyoloji   

Genellikle kazalarda ve suç araştırmalarında Kinezyoloji bilimi içerisinde kullanılan bir terim olarak tanımlanmaktadır. Olayların analiz edilmesi için kullanılan bir metot olarak bilinmektedir. 

Kinezyoloji Uygulaması İle Nasıl Tedavi Edilir?

Kinezyoloji tekniğinde vücut ile ilgili merak edilen her bilgiye pek çok metot kullanılarak ulaşılabilmektedir.

Kinezyoloji genel olarak tüm alanlarda tedavi edici olarak ya da yardımcı tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır. Ancak en çok kas ağrıları ve hareket kısıtlılığı yaşayan kişilerde daha etkili sonuçlar verebilmektedir. Hareket kısıtlılığı veya kasların işlevsiz çalışması gibi sorunlarda bilinçaltının vücudu kontrol etmesi sağlanarak Kinezyoloji tekniği uygulanmaktadır. Sırt ağrıları, kas kasılmaları ve aşırı hareketsiz kalma durumlarında ve düşünme bozukluklarında Kinezyoloji tekniği sıklıkla tercih edilmektedir.  

Kinezyoloji uygulaması vücutta bulunan sağlıklı bir kas ile uygulanmaya başlanmaktadır. Sağlıklı kas üzerinde yapılan testler ve bilinçaltının bu testlere verdiği cevaplar ile Kinezyoloji tekniği ilerlemiş olur. Kinezyoloji tekniğinin uygulanması için sadece tek bir sağlıklı ve dirençli kasın bulunması yeterli olacaktır.  

Kinezyoloji tekniği içerisinde uygulanacak olan tüm testlerde amaç kasların değişikliklerini hem mekanik hem de fizik prensiplerine göre değerlendirebilmektir. Kinezyoloji uygulamaları sonrasında elde edilen veriler sonrasında pek çok farklı hastalığın teşhis edilmesi ve sebeplerin öğrenilmesi temel esas olarak düşünülmektedir. 

 Sağlıklı ve dirençli kas pek çok farklı testten geçirilerek test sonuçlarına göre metot yöntemi belirlenmektedir. Her test sonucunda kas üzerinde meydana gelen değişiklikler not edilerek her testin pozitif çıkması sağlanmaktadır. Bu sayede Kinezyoloji tekniği uygulanmaktadır. 

 Kinezyoloji uygulamasında kullanılacak olan kas üzerindeki tüm bulgular ile vücudun yönlendirilmesi sağlanmaktadır. Bu yüzden Kinezyoloji tekniğinin bir bilim dalı olduğunu söylemek mümkündür. 

Randevu ve Diğer Sorularınız İçin Bizi Arayın!

Bizi arayarak izlenmesi gereken süreç hakkında bilgi alabilirsiniz. değerlendirme, özel eğitim, servis ve randevu tamamen ücretsiz, devlet destekli olarak sağlanmaktadır..