BoBath Terapi

BoBath Terapifizyoterapi yöntemlerinden biridir. Hem çocuk hem de yetişkin rehabilitasyonu için kullanılan, aynı zamanda dünya genelinde de en çok tercih edilen bir terapi yöntemi olarak bilinmektedir.

 

Bilimselliği ve etkinliği oldukça yüksek olan BoBath Terapi yöntemi ilk defa 1948 yılında Berta BoBath tarafından uygulanmıştır. Dünya genelinde yeni doğan döneminden sonraki her dönem için uygulanan bir terapi yöntemi olarak geçerliliği kabul edilmiştir.  

bobath terapisi

Bobath Terapi Tekniği Kimlere Uygulanmaktadır?

 

 • Omurilik yaralanmalarına bağlı olarak hareket kısıtlılığı yaşayan kişilerde 
 • Kafa travması ve buna benzer vakalarda 
 • İnme ve kısmi felç geçiren hastalarda 
 • Serebral Palsi hastalığının tedavisine ek olarak 
 • Parkinson hastalığında 
 • Beyin hasarının oluşturduğu hareket bozukluklarının tedavisinde 
 • Beyin tümörleri ve beyin yaralanmalarında sistemin iyileştirilmesinde 
 • Nörolojik bozuklukların giderilmesinde 
 • Bireysel motor fonksiyonlarının bozukluğunun tedavi edilmesinde 
 • Down sendromu tanısı konulmuş çocuklarda 
 • Otizm spektrum bozukluğu teşhisi konulmuş çocuk ve bireylerde 
 • İnme sorası meydana gelen hemipleji bozukluklarının iyileştirilmesinde BoBath Terapi yöntemi etkili olabilmektedir.  

Randevu ve Diğer Sorularınız İçin Bizi Arayın!

Bizi arayarak izlenmesi gereken süreç hakkında bilgi alabilirsiniz. değerlendirme, özel eğitim, servis ve randevu tamamen ücretsiz, devlet destekli olarak sağlanmaktadır..

BoBath Terapi genel olarak beyin ve omurilik sistemine zarar veren rahatsızlıkların tedavi edilmesinde tercih edilen bir fizyoterapi yöntemidir. 

Özellikle nörolojik olarak rahatsızlıkları olan kişilerin rehabilitasyon döneminde hem duyusal hem de motor becerilerini geliştirmek adına uygulanmaktadır. 

Bobath Terapisi İlkeleri Ve Faydaları

BoBath Terapi yöntemi her hastanın ihtiyacına yönelik olarak değişen bilgiler ile de değişebilmektedir. 

Bobath Terapi İlkeleri 

 

 • BoBath Terapi beyin bölgesinde oluşan nörolojik hasarların değiştirilmesi ve yeniden düzenlenmesi için en etkili olan terapi yöntemlerinden biridir. BoBath Terapi yöntemi bazı ilkeler eşliğinde uygulanmaktadır.  Hastanın hareket kalitesine odaklanmak ve normal hareketlerinin teşvik edilmesini sağlamak BoBath Terapi yönteminin ilkeleri arasında yer almaktadır. Bireyin yatarken, otururken ve yürüme pozisyonuna geçtiğinde normal bir duruş kazanması ve konumlandırılmasını sağlamaktadır. Kas gücü cesaretinin yeniden kazandırılması sağlanırken aynı zamanda vücudun maksimumum işlevsel iyileşmesini de yeniden kazanması için teşvik edilmektedir. 

Bobath Terapisinin Faydaları 

 

 • BoBath Terapi yöntemi anormal nörolojik davranışların normal seviyeye gelmesini sağlar. Motor kontrolünün geri kazanılmasını sağlarken güçlenmesine de destek olur. Kişinin duruş pozisyonunun iyileşmesini sağlar. Günlük olarak gerçekleştirilen aktivitelerin daha kaliteli bir hale gelmesini sağlar ve becerileri geliştirir.  Bağımsızlığın artmasını sağlarken vücudun maksimum potansiyele ulaşmasını sağlar. Hareketlerin daha normal bir şekilde seyretmesini sağlarken, kesin ve hedefe yönelik olarak yapılması gereken hareketlerinde daha kolay kazanılmasını geliştirir.  

BoBath Terapi tekniği uygulandığı süreçte kişinin performansı sürekli olarak takip edilerek gerekli analizler yapılmaktadır. Bu terapi tekniğinde asıl hedef hastanın bağımlılık düzeyinin minimalize edilmesi ve günlük yaşam kalitesini yükseltecek derecede hareket edebilmesini sağlamaktır. BoBath Terapi yöntemi bireylere göre değişkenlik gösterebilmektedir. Sabit bir metot yöntemi olmadığı gibi hastanın ihtiyaçlarına ve tedaviye yanıt verme düzeyine göre değişik metotlar içerebilmektedir.  

Bobath Terapi Nasıl Uygulanır?

BoBath ile Motor Hareket Kabiliyetlerini Yeniden Etkinleştirin!

Unutulmuş hareketlerin beyin tarafından yeniden keşfedilmesi odaklı olarak uygulanan BoBath Terapi yöntemi motor ve hareket kabiliyetlerini yeniden etkileyerek etkinleştirmektedir.

Genel olarak BoBath Terapi tekniği yeniden öğrenme hareketlerine dayalı olarak uygulanan bir tedavi yöntemidir. Bu noktada özellikle beynin yeniden hareketleri kontrol edebilecek şekilde olabilmesi ve yeniden keşfetmesi sağlanmaktadır. Israrlı bir şekilde yeniden öğrenmeye odaklı olarak uygulanan BoBath Terapi yöntemi özellikle kısmi felçli olan hastalarda kademeli olarak hareket edebilmeyi etkinleştirebilmektedir.  

BoBath Terapi tekniğinde beynin sağlıklı olan kısmının kontrolü ele alması sağlanmaktadır. Bu süreç kademeli olarak işlemektedir. Bu sayede beynin sağlıklı olarak çalışan bölümü yeniden hareketleri kontrol etmeyi öğrenir. BoBath Terapi yöntemi tüm beyni yeniden düzenleyerek oto kontrolün beyin tarafından tekrar ele alınmasını hedefler ve bunu gerçekleştirir.  

BoBath Terapi yönteminin etkili bir şekilde işe yaraması ve olumlu sonuçlar verebilmesi için hastanın tedavisine erken başlanılması büyük önem taşımaktadır. Burada beyin fonksiyonlarının etkilenmesi için sürecin hızlı ilerlemesi ve tedaviye hastalığın ilk dönemlerinde başlanılması önerilmektedir.

 Çocuklarda BoBath Terapi tekniği kullanılırken oyun terapisi eşliğinde metotlar uygulanabilmektedir. Çocukların özgüvenini geri kazanması ve oyun alanındaki hareket bağımsızlığını geri elde etmesi sırasında motor becerilerinin de yeniden keşfedilmesi sağlanmaktadır.  

 BoBath Terapi yöntemi BoBath Terapisti olan alanında uzman kişiler tarafından uygulanmaktadır. Bunun yanı sıra dil ve konuşma terapistleriergoterapistler ve fizyoterapistler de yine BoBath Terapisti unvanı alarak tekniği hastalar üzerinde profesyonel olarak uygulayabilmektedir.  

Randevu ve Diğer Sorularınız İçin Bizi Arayın!

Bizi arayarak izlenmesi gereken süreç hakkında bilgi alabilirsiniz. değerlendirme, özel eğitim, servis ve randevu tamamen ücretsiz, devlet destekli olarak sağlanmaktadır..